Imperium Azteków było karłem na ramionach olbrzumów, gdyż powstało czerpiąc obficie z dorobku dwóch wcześniejszych cywilizacji rozkwitających na płakowyżu Meksyku: Teotihuacanu – zwanego miastem, gdzie rodzą się bogowie, a przeżywającegeo największy rozkwit w II i VII w.n.e, oraz Tuli - miejsca gdzie rośnie trzcina, stolicy państwa Tolteków instniejącego od IX do XII w.n.e.

Przybysze z północy

Dobrze nawodnione, pokryte urodzajną wulkaniczną glebą tereny Doliny Meksyku, obecnie zajmuje w większości miast Meksyk i jego rozległe przedmieścia, w Starożytności stanowiły tygiel narodów. Ciągnęły tu ludy z różnych stron Ameryki Środkowej, a szczególnie jednak z pustynnych, nieurodzajnych obszarów z północy.

Aztekowie, w ich rodzimym języku nahuatl zwani Mexicas (stąd późniejszy Meksyk), stanowili ostatnią koczowniczą grupę, która zawitała na te tereny. Opuścili swą mityczną ojczyznę Aztlan (Kraj Czapli) i prowadzenie przez plemiennego boga Huitzilopochtlego wędrowali przez 104 lata (dwa wieki wg. ich kalendarza, opartego na cyklu 52-letnim), aż dotarli do Doliny Meksyku. Tam spotkali się jednak z nieprzyjaznym przyjęciem. Mówili wprawdzie tym samym językiem co Toltekowie, ale w odróżnieniu od nich byli prymitywni i – jak powiada stary tekst indiański – nikt nie znał ich oblicza, nikt nie widział czego się po nich spodziewać. Jeden z lokalnych władców pozowli Aztekom osiedlić się na nieurodzajnym terenie obfitującym w węże, mając nadzieję, że w ten sposób pozbędzie się nieproszonych gości. Przeliczył się jednak, Aztekowie zamiast umierać, lub uciekać, polowali na gady i żywili się nimi. Jednak nie zostali tam długo bo wyrocznia nakazała im osiedlenie się w miejscu wyznaczonym przez plemienngo boga. Pod postacią orła miał on ukazać się na ciernistej opuncji, w chwili gdy pożerał węża. Poszukiwania zajęły im 104 lata i wreszcie w 1325 r.n.e osiedlili się na jednej z wysp płytkiego, bagnistego jeziora Texcoco, zajmującego w Starożytności znaczną część Doliny Meksyku. Władcą Azteków był wówczas Tenoch, dlatego założona przez nich osada została nazwana Tenochtitlan. Określano ją także Mexico – na cześć boga Huitzilopochtlego, którego inne imię brzmiało Mexitili (Koliber z Południa).

Aztekowie, Meksyk, Exploracje

Wzrost Cywilizacyjny

Przez następnę dwa Azteckie wieki Mexicas byli zajęci obroną przed ciągłymi atakami Tepaneków – twórców silnego państwa Azcapotzalco, położonego na zachodnim brzegu jeziora Texcoco. Tepanekowie, twierdzili, że wyspa na której leży Tenochtitlan, zawsze do nich należała, dlatego nakładali na przybyszów ogromne haracze, porywali kobiety i mordowali mężczyzn. Dopiero czwarty władca Azteków, Itzcoatl, wspierany przez kapłana mędrca Tlacaelela, po zawarciu sojuszu z innymi ludami mieszkającymi nad brzegami Toxcoco przeciwstawił się zbrojnie potędze Azcapotzalco i rozgromił wojska wroga. Zdarzyło się to w roku 1427. Od tej pory znów przez blisko 104 lata trwał wielki rozkwit Azteckiej Cywilizacji, zakończony gwałtownym upadkiem w 1521 r.

Dzięki staraniom Tlacaelela Aztekowie sięgnęli po władzę w całej  Dolinie Meksyku. Umocnili przymierze z sąsiednimi miastami-państwami tego rejonu, Texcoco i Tlacopanem, których mieszkańcy tak jak oni mówili językiem nahuatl. Przeprowadzili też głębokie reformy społeczne i gospodarcze, mając na celu budowę rządzonego sprawnie i bezwględnie państwa, nastawionego na prowadzenie wojen. Tlacaelel, doceniając siłę ideologi, nakazał zniszczyć wszyskie kodeksy opisujące dotychczasową skromną, historię swego plemienia. Aztekowie chcący przejąć kontrolę nad całym Meksykiem, potrzebowali świetniejszej wersji swego pochodzenia, głoszącej iż już w chwili wyruszenia z mitycznego Aztlanu przeznaczeni byli przez bogów na władców świata.

Państwo Wojowników

Militarny i imperialny charakter azteckiego państwa sprawiał, że najważniejszą w nim grupą społeczną byli wojownicy. Od dziecka ćwiczony ich w specjalnych szkołach, zwanych telpochcalli, a gdy je opuszczali, wstępowali do dwóch rywalizujących stowarzyszeń – Wojowników Jaguara i Wojowników Orła. Otrzymywali przywileje, kosztowne dary, przydziały ziemi i zywności, nosili złote ozdoby, olśniewające pióropusze z zielonych, połyskliwych piór ptaka quetzala, niebiesko-zielonych piór xiuhtototla i żółtych oraz czerwonych piór papugi ary. Śmiercionośną bronią Azteków była płaska maczuga, uzbrojona kawałkami ostrego obsydianu, za pomocą której wojownicy – jak pokazały wydarzenia z okresu konwisty – potrafili odrąbać nawet koński łeb. Nie mniej groźny był łuk wyrzucający strzały zaopatrzone w krzemienne groty. Według Azteckiej mitologii broń ta była specjalnych darem od naczelnego boga Huitzilopochtlego.

Wojny Kwietne

Huitzilopochtli, bóg wojny, słońca, potrafił okrutnie karcić swój lub wybrany. W latach 1450-1455 n.e wywołał w Dolinie Meksyku wielką suszę, która spowodowała klęskę głodu. Azteccy kapłani zrozumieli naganę i znaleźli sposób na przebłaganie rozgniewanego boga. Ogłosili, że domaga się on jeszcze większej ilości drogocennego daru – chlachimatl, jak nazywali ludzką krew. Wojownicy musieli wzmóc wysiłki wojenne mające na celu zdobycie jeńców, których później składano w ofierze. Od tej pory Aztekowie nieustannie prowadzili wojny. W 1502 r., kiedy na tron w Tenochtitlanie wstępił Moctezuma II Xocoyotzin, panowali oni już w całym Meksyku, od brzegów jednego oceanu po drugi. Ale te zdobycze okzały się małe, gdyż zdaniem kapłanów – bog wojny i słońca domagał się coraz większych danin; na kamiennych ołtarzach w jego świątyniach jednorazowo mordowano tysiące jeńców. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazały się tzw. wojny kwietne - guerras floridas, jak je nazywali kronikarze hiszpańscy. Występując z pozycji silniejszego, Aztekowie zawierali umowy z sąsiednimi państwami, formalnie niepodległymi takimi jak Tlaxcala czy Huexotzingo, i organizowali turnieje przypominające wojny, w kórych chodziło tylko o zdobycie jeńców przeznaczonych na ofiary.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 8.2/10 (124 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +29 (from 43 votes)
Imperium Azteków, 8.2 out of 10 based on 124 ratings

Ten artykuł znaleziono szukając poniższych fraz:

  • aztekowie
  • aztekowie mapa
  • imperium azteków
  • astekowie
  • władca azteków
  • broń azteków
  • cywilizacja asteków
  • panstwo aztekow
  • cywilizacje aztekow
  • inkowie majowie aztekowie